Fizjoterapia Koni

Fizjoterapia jest istotnym elementem wspierającym konie w codziennej pracy bez bólu.

Po co masaż i fizjoterapia?

Często spotykam się z opinią, że masaż nic nie daje, po co koniowi ta fizjoterapia itp. Konie służąc człowiekowi, są to żywe organizmy zdolne do odczuwania dokładnie tego co my – bólu, zakwasów, skurczów i innych podobnych dolegliwości.

Niestety rzadko się o tym myśli. Jednocześnie oczekuje się od koni coraz więcej – aby skakały coraz wyżej, były rozciągnięte i wykonywały różne skomplikowane figury nie zastanawiając się dłużej nad tym czy są one w stanie wykonywać to w pełnym komforcie. My także gdy cierpimy z powodu przebywania w przymusowej niewygodnej pozycji takiej jak siedzenie przy biurku, bądź przeciążymy przy bieganiu czy innych ćwiczeniach nasze mięśnie, tez często prosimy o pomoc fizjoterapeutę.

Czy można wyobrazić sobie dobrego sportowca-człowieka, który nie pracuje z fizjoterapeutą? Trudno przytoczyć taki przykład w dzisiejszych czasach. Dlatego też uważam, że w trosce o dobro naszych koni one także również powinny mieć możliwość korzystania z fizjoterapii wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli traktuje się konia jako swojego przyjaciela i zależy nam na jego dobrobycie, znajdźmy chwilę na zastanowienie się czy może powód dla którego koń nie chce wykonać konkretnej czynności nie wynika z jego niechęci do współpracy, lecz może z powodu obrony przed bólem lub dyskomfortem.

Nie zmuszajmy koni do pracy za wszelką cenę i nie doprowadzajmy ich, nawet jeśli jedynie przez naszą nieświadomość problemu, do przyzwyczajania się ich do bólu. Jednym z elementów pomagającym koniom na użytkowanie i pracę bez bólu jest właśnie fizjoterapia.

Usługi

Equine Fascial Manipulation©

Terapia powięziowa to forma fizjoterapii manualnej wymyślona przez Luigi Stecco włoskiego fizjoterapeutę ponad 40 lat temu. Dotyczy powięzi w szczególności powięzi mięśni głębokich skupiając się na układzie mięśniowo – powięziowym i jego trójwymiarowej sieci, która przebiega przez całe ciało konia. Metoda obejmuje w całości model biomechaniczny ciała który jest kluczem do zrozumienia roli jaką pełnią powięzi w dysfunkcjach układu mięśniowo-szkieletowego.

Zasada metody masażu powięziowego opiera się na zidentyfikowaniu i zlokalizowaniu obszarów w których powięź ogranicza ruch mięśnia. Kiedy odnajdziemy miejsce ograniczonego i bolesnego ruchu, wówczas musimy odnaleźć  odpowiedni punkt na powięzi  i poprzez odpowiednią manipulację tą precyzyjną częścią powięzi doprowadzamy do przywrócenia ruchu.

Masaż głęboki tzw. „szwedzki”

Masaż głęboki został zapoczątkowany przez Ulfa Erikssona w Szwecji. Główną jego cechą jest technika masowania w poprzek włókien mięśniowych. Jest to najskuteczniejsza forma fizjoterapii. Masaż ten wykonywany przez dobrego fizjoterapeutę w przypadkach kontuzji mięśniowych potrafi być najbardziej efektywną formą leczenia. Potrafi usunąć kulawiznę spowodowaną złą pracą mięśni.

Skuteczność głębokiej formy masażu wynika z tego iż nie działa on tylko a zewnętrzną cześć mięśnia, ale dociera znacznie głębiej i ma wpływ na cały mięsień aż do jego przyczepów do kości. Dlatego aby dobrze posługiwać się tą metodą obowiązkowa jest znajomość fizjologii, biomechaniki i anatomii koni na poziomie praktycznie weterynaryjnym.

Co daje masaż głęboki?

Masaż głęboki między innymi krążenie w mięśniach, ścięgnach, więzadłach oraz układzie wydalniczym, oddechowym i nerwowym.: 

Masaż głęboki poprawia krążenie nie tylko w mięśniach ale i w ścięgnach, więzadłach, w układzie wydalniczym, oddechowym i nerwowym. Lepiej odżywione ścięgna są bardziej elastyczne, a narządy wewnętrzne bardziej wydolne.

Poprawa przekaźnictwa nerwowego – masaż rozluźnia mięśnie, tak wiec zmniejsza jednocześnie naciski komórek mięśniowych, które powstały w skutek skurczu.

Relaksacja mięśnia – mięśnie które dużo pracują często są przeciążone co może prowadzić do podwyższonego napięcia mięśniowego. Zmniejszenie lub usuniecie nadmiernego napięcia poprawia wydajność mięśnia. Typowe problemy w czasie jazdy mogące być objawami problemów z mięśniami to brak możliwości zgięcia szyi u konia, wygięcia, rozciągnięcia jak i podstawienia zadu.

Pobudzenie przepływu limfy – tutaj jako przykład zaburzeń można podać opoje, często będące wynikiem nagromadzenia się limfy; poprzez masaż często udaje się je zlikwidować.

Poprawa perystaltyki jelit- masaże wykonywane w miejscach w których występują zakończenia nerwowe odpowiedzialne za perystaltykę powodują jej poprawę.

Leczenie NABYTYCH kontuzji mięśniowych = kulawizny – w wielu przypadkach kulawizna jest efektem nadwyrężenia mięśni. Jeśli odpowiednio szybko zastosuje się fizjoterapie są duże szanse, iż koń w krótkim czasie wróci do zdrowia a kulawizna będzie jedynie niemiłym wspomnieniem. Oczywiście nie można wykonywać masażu na grzejącym mięśniu, bądź kiedy koń ma temperaturę.

Masaż relaksacyjno-pobudzający

Masaż relaksacyjno-pobudzający jest kolejną, wykonywaną przeze mnie formą masażu. Charakteryzuje się ona tym iż wykonywana jest WZDŁUŻ włókien mięśniowych (a nie w poprzek jak w przypadku masażu głębokiego) w powierzchownych warstwach mięśni.

Głównym zadaniem tego typu masażu jest pobudzenie krążenia, poprawa krążenia limfy jak również relaksacja mięśni. Może być on wykonywany w każdym czasie, zarówno przed jak i po treningu i w przeciwieństwie do masażu głębokiego, nie ma tutaj ograniczeń. Taki rodzaj masażu jest świetną formą codziennej fizjoterapii jak również może być dla konia wspaniałą nagrodą po treningach.

Warto pamiętać iż koń ma bardzo wrażliwą skórę i poprzez głaskanie, uciskanie które przynosi ulgę i przyjemność, nasz kontakt z koniem ulega poprawie, jak również wpływa na dobrostan konia.

Kinesio Equine Taping

Jest metodą terapeutyczną, której działanie opiera się na specjalnej strukturze elastycznej taśmy. Tę formę terapii można stosować przez dłuższy czas, wydłużając efekty działania terapeuty.

Taśmy stosuje się w przypadkach:

            – ostrego i przewlekłego bólu,

            – zaburzeń mięśniowych,

            – urazów więzadeł, ścięgien i stawów,

            – zrostów powięzi,

            – zaburzeń posturalnych,

            – problemów z krążeniem.

Kinesio Equine Tape zwiększa wydolność mięśni oraz przyspiesza ich regenerację.

Skontaktuj się ze mną

Nulla porttitor accumsan tincidunt. Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat.

Śledź moje profile na:
Phone

501 059 189

Polityka Prywatności

Polityka Prywatności